Çocuklarda Saç Dökülmesi - Dr.Seyman Clinic

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocukluktan yetişkinliğe geçişin yaşandığı ergenlik dönemi, hem genç kızlar hem de genç erkekler için bazı değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Ergenliğin başlaması ile birlikte vücutta yaşanan hormonal ve fiziksel değişimler, bazen kişiyi saç dökülmesine karşı daha hassas bir hale getirebilir. Normal şartlarda, estetik alanındaki gelişmeler ile de birlikte, saç dökülmesi sorunu yaşayan bir kişi soluğu saç ekimi merkezlerinde alabilir. Peki, aynı durum gelişimini sürdüren ergenlik dönemindeki gençler için de geçerli midir?

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Daha önceki yazılarımızda, çocuklarda saç dökülmesi hormonal ya da çevresel faktörlere bağlı olabileceğini söylemiştik. Hormonal değişimlerin yoğun olarak yaşandığı ergenlik döneminde de, hem kız hem de erkeklerde saç dökülmesi ile karşılaşılabilir. Ayrıca, ergenlik döneminde zayıf görünmek adına yapılan şok diyetler ya da genç kızlarda yumurtalık kistlerine karşı kullanılan doğum kontrol hapı gibi bazı ilaçlar da saç dökülmesi problemlerini tetikleyebilir. Bununla birlikte, ergenlikte başlayan sivilceler ya da karşı cinsle yaşanan duygusal ilişkilere bağlı ortaya çıkan stres de yine ergenlikte saç dökülmesine neden olabilir.

Ergenlikte Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda, ergenlik döneminde görülen saç dökülmelerinin olası nedenlerinden bahsettik. Peki, tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Çocuğunuzun saçları dökülüyorsa, bu sorunu ortadan kaldırmak için belirli bir tedavi seçeneğinden yararlanmanın zamanı gelmiş olabilir. Ergenlik döneminde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen saç dökülmesi için, mutlaka uzman bir hekime muayene olunması ve dökülmenin altında yatan nedenin belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde, dökülmenin devam etmesi durumunda çocuğunuz üzerinde olumsuz psikolojik etkilere neden olabilir. Bununla birlikte, yaşıtlarının verdiği tepkiler ile sosyal ilişkileri bozulabilir.

Ergenler ve çocuklar için saç dökülmesi tedavisi, dökülmenin nedenine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda, saç dökülmesine neden olan sorunun ortadan kaldırılması yeterlidir. Hormonal bozukluk olması durumunda, doktorun hormon seviyelerini dengelemek için vereceği için ilaçlar da yeterli olabilir. Saçkıran sorunu yaşayan gençlerde, doktor bazı topikal ilaçlar önerebilir. Folikül fonksiyonlarını uyaran ilaçlar, gelişimini sürdüren ergenlik çağındaki çocuklar için faydalı olabilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Ergenlikte saç dökülmesi tedavisi için seçeneklerden biri de saç ekimidir. Kafa derisinde yeterli saç yoğunluğunun olduğu bir bölgeden alınan saç folikülleri çıkarılır ve bunlar, gerekli alana transfer edilir. İz oluşmasını engelleyecek yöntemler sayesinde, hastalar hayatına kaldıkları yerden devam edebilir. Tabi, burada işlemin sonucu ve etkiler, büyük ölçüde seçilen doktora bağlı olacaktır.

Saç Ekimi Gençler İçin Güvenli Mi?

Ergenlik döneminde, saç dökülmesinin altında yatan nedenin belirlenmesi zor olabilir. Çünkü, bu dönemde vücuttaki hormonlarda belirgin bir değişim görülmektedir. Burada en zor olanı, ergenlik döneminde saç dökülmesi yaşayan bir gencin saç dökülmesinin nasıl ilerleyeceğini belirlemektir. Bu belirsizlik, en iyi saç ekimi uzmanlarının bile ilerleyen yıllarda doğal görünecek bir saç ekimi operasyonu gerçekleştirmesini zorlaştırabilir. Ergenlikte saç dökülmesi problemi yaşayan çocuğunuz için Saç Ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, alanında uzman bir ekip ile seçenekler hakkında konuşmak için Saç Ekimi Antalya merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.