Hızlı Kilo Verme Sonrası Saç Dökülmesi

Hızlı Kilo Verme Sonrası Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, hem kadınlarda hem de erkeklerde, yaşın ilerlemesi ile daha sık görülen bir durumdur. Ancak, hızlı kilo kaybına bağlı olarak da saç dökülmesi problemi ile karşılaşılabilir.

 

Kısa sürede fazla kilo verdirmeyi vaat eden şok diyetlerin yapılması, kalori alımını kısıtlayan tüp mide ameliyatı gibi cerrahi operasyonlardan sonra, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak da hızlı kilo verme sonrası saç dökülmesi görülebilir. Bu yazıda, kilo verme ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıya birlikte göz atacağız…

Hormonal Değişimler ve Saç Dökülmesi

Hızlı kilo kaybedilen bir süreçte, kişide hormon seviyelerinde değişimler meydana gelebilir ve bu da, saç dökülmesine neden olabilir. Hormon seviyelerindeki bir değişiklik, saç tellerinin incelmesine neden olur. Kadınlarda, menopoz döneminde de saçlarda değişiklik fark edilebilir. Kadınların %70’i, menopoz sonrası dönemde saç dökülmesi problemi ile karşılaşmaktadır.

Besin Yetersizliği

Vücuttaki tüm bölümler gibi, saçlar da uzama döngüsünü sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için besinlere ihtiyaç duyar. Saç sağlığı ve kalitesi için gerekli olan vitamin, mineral ve besin maddelerinin yeterli oranda alınamaması durumunda, zaman içinde bu saç dökülmesi ile karşılaşmanıza neden olabilir. Özellikle demir seviyelerindeki düşüşler, demir eksikliğine bağlı saç dökülmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda, hızlı kilo kaybı yaşayacağınız bir diyet ya da zayıflamak için cerrahi bir operasyon geçirdiyseniz, doktorunuzun önerisi ve kan değerlerinize bağlı olarak, bir demir takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

Hızlı Kilo Verme Sonrası Saç Dökülmesi

Bazı uzmanlar, protein alımının yetersiz olması durumunda da saç dökülmesi problemi ile karşılaşabileceğinizi belirtmektedir. Ve, düşük kalorili diyet listelerinin büyük bir bölümü, günlük almanız gereken protein miktarını karşılayamamaktadır. Bu nedenle, kilo kaybı yaşarken saç dökülmesi ile karşılaşmak istemiyorsanız, protein yetersizliği yaşamayacağınız bir diyet listesi uygulamalısınız. Diyet yaparken saç sağlığınıza zarar vermeden ilerlemeyi hedefliyorsanız:

  • Kırmızı et, tavuk, hindi balık gibi protein yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz,
  • Yumurta, ıspanak, portakal gibi narenciyeler, badem ve ceviz gibi kuruyemişler, havuç gibi A vitamini yönünden zengin besinler, avokado gibi sağlıklı yağlar ve kepekli tahılları beslenme programınıza dahil etmelisiniz,
  • Düşük kalorili bir diyet uyguluyorsanız; A vitamini, C vitamini, E vitamini, çinko ve demir takviyesi alabilirsiniz. Bu vitaminler, kilo kaybettiğiniz süreçte saç dökülmesi ile karşılaşmanızı engellemenize yardımcı olacaktır. 

Saçlarınız Döküldüyse Ne Yapacaksınız?

Tüm uyarılara rağmen kilo kaybetmek için düşük kalorili bir diyet uyguladınız ve sonucunda saçlarınızda dökülmeler fark ettiniz. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Bu süreçte, yukarıda belirtilen vitamin takviyelerini alarak zaman içinde saç miktarı ve sağlığında artışı bekleyebilir ya da belirgin saç dökülmelerinde, saç ekimi gibi tedavi seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Saç Ekimi Antalya merkezlerinde yaptıracağınız saç ekimi uygulamaları, hızlı kilo kaybına bağlı ve diğer faktörlere bağlı saç dökülmelerinde saç teli miktarınızda artış sağlayabilirsiniz.

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.