Kolajen Takviyeleri Saç Uzatır Mı? - Kolajen İçeren Besinler

Kolajen Takviyeleri Saç Uzatır Mı?

Şu sıralar, adını sıkça duyduğumuz bir şeyler var: kolajen takviyeleri. Özellikle, sağlıklı yaşam sektörünün öne çıkardığı ve pek çok kişinin de temelini araştırdığı bu takviyelerin, başta cilt sağlığı ve güzelliği olmak üzere, vücudun pek çok bölümü için faydalı olduğu belirtiliyor.

kolajen içeren gıdalar

Yaşla birlikte, doğal olarak vücuttaki kolajen miktarı da azalıyor. Kolajen miktarının azalması demek, yaşlanma belirtilerinin de ortaya çıkması anlamına geliyor. Tabi, buradaki tek risk faktörü yaş da değil. Sigara içmek, alkol kullanmak, yanlış besinler tercih etmek, şeker tüketmek ve daha pek çok faktör de vücuttaki kolajen miktarının azalma sürecini hızlandırıyor. İşte, bu noktada da devreye kolajen takviyeleri geliyor. Kolajen takviyeleri ile ilgili olarak, merak edilen konulardan biri de saç sağlığı ve kalitesi için faydalı olup olmadığı oluyor. Peki, kolajen takviyeleri saç uzatır mı? Saçların daha sağlıklı olmasını sağlar mı? Gelin, bu soruların cevabına birlikte bakalım!

Kolajen Takviyesi Saç İçin Faydalı Mı?

Bir tür protein olan kolajen; saç, cilt, tırnaklar, kaslar, tendonlar ve hatta kan damarları için önemli bir yapı taşı görevi görür. Aslında, insan bedeninde en yüksek miktarda bulunan proteindir ve vücuttaki toplam protein kütlesinin %30’luk kısmını oluşturmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yaş ve çeşitli faktörler ile birlikte, vücut da daha az kolajen üretmeye başlar.

kolajen içeren besinler

Kolajen takviyesi kullanmanın cilt sağlığı ve güzelliğini iyileştirebileceğini gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur. Sporcularda, düzenli kullanımda eklem ağrılarında azalma ve kas kütlesinde artış ile ilişkilendirilen kolajen takviyesi, saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için de faydalı olabilir mi? Bir kolajen takviyesi kullanmanın saç dökülmesi ile savaşıp savaşamayacağı ile ilgili çalışmaların sayısı henüz yetersiz olsa da, saç sağlığı için çok faydalı olduğu bilinen bir gerçek.

İçerdiği aminoasitler ile saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar

Kolajen takviyelerinin saç sağlığına faydaları ile ilgili teorilerden biri, içerdiği amino asitler ile saç tellerini kalınlaştırabildiğidir. Vücutta daha fazla keratin üretilmesini sağladığından, daha sağlıklı ve kalın telli saçlara kavuşmanıza da yardımcı olur.

Saç folikülündeki hasarlar ile mücadele eder

Yaşın ilerlemesi ile birlikte, cilt sağlığı gibi saç sağlığı da bundan olumsuz etkilenir ve saçların kalitesi azalır. Yaşla birlikte artan serbest radikal  üretimi ve güneş ışınları gibi diğer risk faktörleri de, saç foliküllerinde hasar meydana gelmesine neden olabilir. Kolajen takviyelerinin, düzenli kullanımda bu hasarları ortadan kaldırabileceği belirtilmektedir.

Kolajen Takviyeleri Kesin Çözüm Mü?

Kolajen takviyesi almanın, saç sağlığına faydalı olacağı söylenebilir. Yine de, saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerde nasıl bir etki yaratacağı, beklenen etkiyi görmenizi sağlayıp sağlamayacağı belirsizdir. Uzun bir süredir saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyaysanız ve daha etkili çözüm seçenekleri arıyorsanız, Antalya saç ekimi merkezleri gibi çeşitli merkezlere giderek saç ekimi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Tabi ki, işlemle ilgili en doğru bilgi ve süreci yönetecek olan kişi, Saç Ekimi yapacak uzman olacaktır.

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.