Saç Dökülmesi İle İlgili 5 Yaygın İnanış - Dr. Ertuğrul Seyman

Saç Dökülmesi İle İlgili 5 Yaygın İnanış

Saç Dökülmesi Hakkında Bilinen Yanlışlar

Saç dökülmesi, çok eski kültürlerden beri insan topluluklarının bir parçasıdır. 3000 yıllık bir tarihe sahip olan saç dökülmesi ve saç dökülmesi tedavi seçenekleri ile ilgili bugüne kadar binlerce efsane geldi geçti.

Saç Dökülmesi İle İlgili 5 Yaygın İnanış

Bu yazıda, saç dökülmesinin nedenlerini anlamanıza ve mümkün olan en kısa sürede etkili ve doğru bir tedavi seçeneği planlamanıza yardımcı olacak 5 yaygın inanışı sizlerle paylaşmaya karar verdik. Hadi başlayalım!

1 - Saç Dökülmesi Yaşa Bağlıdır

Uzmanlar, saç dökülmesi problemi yaşamak için hiçbir zaman çok genç olmadığınızı belirtiyor. Özellikle de, genetik yatkınlığınız varsa, daha erken yaşlarda saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak, iyi haber şu ki, saçlarınız artık eskisi kadar gür değilse, her zaman bunun altında bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmemektedir. Saç dökülmesi sorununuz, yalnızca genetik olabilir. Bu da, saçlarınızın zaman içinde incelmesine neden olabilir. Bununla birlikte, saç dökülmesi ilerleyen bir sorun olduğundan, ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyi olacaktır.

2 - Kellerin Testosteron Seviyesi Daha Yüksektir

Saç dökülmesi ve özellikle de kellik ile ilgili yaygın inanışlardan biri de, kellik sorunu yaşayan erkeklerdeki testosteron seviyesinin daha yüksek olduğudur. Bu inanışa göre, yüksek testosteron seviyeleri nedeniyle saçlar dökülür. Tipik olarak, saç dökülmesinin olduğu seviyelerde vücutta DHT seviyeleri yükselse de, saç dökülmesi hem yüksek hem de düşük testosteron seviyesine sahip erkeklerde görülebilir.

3 - Şapka Takmak Saç Diplerini Tıkar

Yaygın inanış, şapka kullanımının saçlardaki kıl foliküllerini tıkayabileceğini ve saç dökülmesi oranını hızlandırabileceğini söylüyor. Ancak, gerçek bilim bunun doğru olmadığını belirtiyor. Gerçekten sıkı bir şapka kullanıyorsanız, kafanızda temas ettiği bölgelere bir miktar baskı yapabilir. Bu da, saçların çok sıkı çekilerek saç dökülmesini tetiklemesine neden olabilir. Ancak yine de, saç dökülmesi ve şapka kullanımı arasında kesin bir bağlantı yoktur.

4 - Stres Saç Dökülmesine Neden Olur

Yaşanan bazı travmatik olayların saç dökülmesi ile bağlantısı olduğu kesinlikle doğrudur. Bunlar; büyük bir hastalık yaşamak, ani kilo alıp vermeler, yoğun iş temposu ve yakın birini kaybetmek gibi faktörlerdir. Bununla birlikte, yüksek strese bağlı saç dökülmesi, tipik olarak saçların uzamayı durdurduğu dinlenme aşamasında görülür. Her ikisi de geçici olduğundan, strese bağlı saç dökülmesi geri dönüşümlü olabilir ve saç ekimi yapılmasına gerek kalmadan, topikal ürünler ile kolayca tedavi edilebilir.

5 - Saç Ürünleri Kelliğe Neden Olur

Çok fazla saç bakım ürünü, şekillendiriciler kullanmanın erkek tipi kelliğe neden olabileceği inanışı doğru değildir. Çünkü, hiçbir saç ürünü erkek tipi kelliğe neden olmaz. Dolayısıyla, sadece saçlarınızı şekillendirdiğiniz için dökülmelerinden korkmanıza gerek yoktur.

 

Yukarıda gördüğünüz gibi, saç dökülmesi ile ilgili bilinen her yaygın inanış doğru değildir. Yine de, yaşadığınız kronik saç dökülmesi ile ilgili olarak, Antalya saç ekimi merkezi olarak, taradımızdan nasıl bir yol izleyeceğinizle ilgili uzman desteği alabilirsiniz.

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.