Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı ve Sebepleri

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı

Saç ekimi sonrası kaşıntı, saç nakli işlemlerinden sonra herkesin karşılaştığı bir durumdur. En baştan belirtmek isteriz ki, saç ekimi sonrası yaşanan bu durum gayet normaldir. Operasyon sonrasında tüm hastalara gerekli bilgiler ile yaşanacak süreç hakkında detaylı sunum yapılır.

Saç ekimi sonrası kaşıntı, operasyon sonrasında daha ilk haftadan itibaren ortaya çıkar. Kaşıntı özellikle saç ekiminin yapıldığı bölgede oluşan yaraların kabuklanma sebebi ile görülmektedir. Ayrıca çok nadir olarak karşılaşılan yanlış bir şampuan veya ürün kullanılması ile oluşabilir. Bu süreçte ise ilk 10 gün boyunca doktorunuzdan mutlaka bilgi alınması gerekir.

saç ekimi sonrası kaşıntı

Yaklaşık 2 haftalık bir süreden sonra saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı kendiliğinden geçer.  Peki saç ekimi sonrası kaşıntı neden olur ? gibi soruları biraz daha açalım.

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi işlemlerinde herkesin bildiği gibi saç kökleri donör bölge dediğimiz ense bölgesinden alınarak, öncesinde belirlenen ekim yapılacak alana tek tek yerleştirilir.  Saç kökleri (grafts) alınan yerlerde oluşan minik boşluklardan çıkan kan pıhtıları yerini kabuklanmaya bırakır ve bu sebepten dolayı da kaşıntılar meydana gelir. Saç ekimi sonrasında yaşanılan kaşıntılar kişiden kişiye de değişkenlik gösterebilir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Sebepleri

  1. Kabuklanma olarak başlayan bölgede, iyileşme süreci boyunca ortaya çıkan kaşınmalar.
  2. Saçlarda başlayan büyüme ile ortaya çıkan kaşıntı. Bu durum genellikle 1 ve 2. Aylarda saç köklerinin alındığı donör bölgenin kapanmasıyla oluşan kaşınmalardır.
  3. Saç ekiminden sonra alınmayan önlemler, dikkatsizlik ve operasyon sonrasından baş bölgesine alınacak olan darbe sonucu oluşabilecek enfeksiyon kaynaklı kaşınmalar. Bu durumla karşılaşır karşılaşmaz hemen doktorunuz ile görüşmelisiniz.
  4. Saç ekimi işlemlerinden sonra kişilerin bilinçsiz olarak kullandığı kozmetik ürünler tarafından oluşan alerji kaşınmalarıdır.

Özellikle bilinmesi gereken en önemli şey, saç ekimi sonrasında ilk 10 gün boyunca kesinlikle baş bölgesine el sürülmemelidir. Doktorunuzun vereceği talimatlara göre günlük saç bakımınızı yapmalısınız. İyileşme süreci boyunca ortaya çıkan kaşınmaların doğal bir durum olduğunu bilmelisiniz. Aşırı kaşınmaları önlemek için yine doktor tarafından size verilen losyonları kullanmanız gerekir.

saç ekimi sonrası kaşıntı

Saçlarınızda ki kabuklanmalar 10. Gün sonrasında yapılan yıkama ile temizlenir. Bu noktadan sonra saçlarınıza ufak dokunuşlar ile masaj yapabilirsiniz. Sonuç olarak doktorunuzun size verdiği talimatlara mutlaka uymalısınız. Bilmediğiniz şampuan  veya sprey gibi ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Hiç saç ekimi yaptırmamış biri olarak bu blog yazımızı okuyorsanız Saç Ekimi Antalya ekibi olarak bizlere ulaşarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.