Saç Ekimi Tarihi - Antalya Saç Ekimi Merkezi - Dr.Seyman Clinic

Saç Ekimi Tarihçesi

Günümüzde, teknolojik gelişmeler ile birlikte saç dökülmesi problemlerinde cerrahi ve cerrahi olmayan sayısız seçenek mevcuttur. Tarihsel gelişimine kısa bir bakış attığımızda, Saç Ekimi prosedürlerinin 1930’lu yıllarda Japonya’da başladığını görüyoruz. Modern saç ekimi uygulamalarının dönüm noktası ise 1950’li yıllar Avrupa’sına dayanmaktadır.

Saç Ekimiyle İlgili İlk Çalışmalar

Saç köklerinin nakil edilmesi fikrini ilk sunan kişi Japon doktor Sasagawa’ydı. 1930’lu yılların sonuna gelindiğinde, modern saç ekimi uygulamalarına daha yakın olarak ikinci saç ekimi girişimi de Japon bir dermatolog tarafından gerçekleştirildi. Ancak, o dönem yaşanan İkinci Dünya Savaşı nedeniyle, daha fazla gelişme sağlanması pek mümkün olmadı. 1950’li yıllarda, Japonya’da benzer girişimlerde bulunulmaya devam edildi.

1950’lı yılların başında, Amerika’da saç ekimi hakkında incelemeler yapılmaya başladı ve Amerikalı bir doktor, ilk saç ekimi uygulamasını 1952 yılında gerçekleşti. Buradan, nakledilen saçların alıcı bölgede de uzamaya devam ettiği sonucuna varıldı.

Antalya Saç Ekimi

1960 ve 1970’li yıllarda, doğal görünmeyen sonuçlara neden olan büyük çaplı saç ekimleri uygulandı. 1980’lere gelindiğinde, daha yenilikçi aşılama teknikleri ile, estetik olarak daha tatmin edici sonuçlara ulaşıldı. Zaman içinde, saç ekimi tekniklerindeki gelişmeler, bugünkü modern yöntemlerin gelişmesini sağladı. 1990’lı yıllarda, doğal ve başarılı bir estetik sonuç sağlayan foliküler ünite nakli gerçekleşti.

Saç Ekimi Prosedürlerine Duyulan İhtiyaç

Bizden önceki nesiller de saç dökülmesinden muzdaripti ve herkes sağlıklı görünen saçlara sahip olmak istiyordu. Bunun üzerine, 20. yüzyılın başlarında ilk çalışmalar başladı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, prensipte saç ekimi uygulamalarının başlangıcı 1930’lu yıllarda Japonya’ya dayanmaktadır.

Tamura ve Okuda isimli Japon doktorların bugünkü saç ekimi uygulamalarının temelini atması ile birlikte, estetik saç görünümü konusunda büyük adımlar atıldı. Hastalara, donör bölgeden alınan saç kökleri nakil edilmeye başladı. Başlangıçta doğal olmayan sonuçlar elde edildiyse de, bu alanda yapılan çalışmalar ile birlikte, artık modern dönemde anlaşılamayacak kadar doğal ve estetik sonuçlar alınmaya başlandı.

Amerika’da Saç Ekimi

Saç ekiminin kökeni Japonya olsa da, günümüz saç ekimi uygulamalarına benzer sonuçlar, 1950’li yılların sonunda Amerika’da elde edilmeye başlandı. Saç dökülmesinden etkilenmeyen bölgelerden alınan saç tellerinin, saç derisinde incelme olan bölgelere nakledilmesi prensibine dayalı uygulamalar, Amerika’da ilk kez 1952 yılında gerçekleştirildi.

Bu dönemde yapılan araştırmalarda, nakli gerçekleştirilen kıl köklerinin ilerleyen dönemlerde de uzamaya devam ettiği keşfedildi. Bunun keşfedilmesi ile birlikte, günümüz modern saç ekimi tekniklerinin de temeli atılmış oldu.

1990’larda Dünyada Saç Ekimi

1990’lı yıllara gelindiğinde, saç ekimi dünyanın pek çok farklı bölgesinde uygulanan bir teknik oldu. Bu yıllarda, bu alandaki bilimsel gelişmeler, en iyi noktalara doğru ilerlemeye başladı ve şu anki teknikler elde edilmeye başlandı. Saçın büyüme döngüsünün doğal yapısını taklit eden Foliküler Ünite Nakli ile, tamamen doğal ve başarılı sonuçlar elde edildi. Bundan sonra FUE tekniği, saç ekimi uygulamalarında en popüler ve en kalıcı yöntemlerden biri oldu.

Günümüzde Saç Ekimi

Saç dökülmesi, günümüzde bireyleri etkileyen ve estetik kaygı oluşturan en yaygın problemlerden biridir. Sağlık açısından bir sorun teşkil etmemekle birlikte, psikolojik ve sosyal açıdan bireyleri önemli oranda etkileyen saç dökülmesi, günümüzde artık büyük bir sorun olmaktan çıkmayı başardı. Genetik, erkek tipi ya da herhangi bir çevresel faktöre bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri, artık modern saç ekimi teknikleri ile tedavi edilebiliyor ve bireyler, doğal saç görünümü ile yaşamlarına devam edebiliyor.

Antalya Saç Ekimi

Günümüzde Saç Ekimi, yeni ve genç bir görünüme kavuşmak isteyenlere başarılı sonuçlar sağlanmaktadır. Yılda, ortalama 500 bin kişiye saç ekimi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Sizlerde bu konuda kararlıysanız Antalya Saç Ekimi Merkezimizi arayarak saç ekimi fiyatları, uygulamanın yapılacağı hastane hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı ve doğal görünen, estetik sonuçlar için siz de tercihinizi saç ekimi uygulamalarından yana kullanabilirsiniz.

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.