Sağlıklı Saç İçin Gerekli Vitamin ve Mineraller - Antalya Saç Ekim Merkezi

Saç İçin Gerekli Vitamin ve Mineraller

Araştırmalar, insanların büyük bir bölümünün yanlış beslenmenin saç dökülmesine etkisi gibi en az bir vitamin ya da mineral eksikliğinden muzdarip olduğunu gösteriyor. Peki, siz de vitamin ya da mineral eksikliği belirtileri yaşıyor musunuz? Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin belirtileri arasında; Saç dökülmesi, daha kırılgan tırnaklar, diş etlerinde kanama, geceleri görüş bozukluğu, kepeklenme, ciltte kızarıklık ya da beyaz şişlikler ve huzursuz bacak sendromu yer almaktadır.

Saç İçin Vitaminler

Saç dökülmesinde doğru vitamin ve besin takviyelerini kullanmak, bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Peki, saç sağlığı için önemli vitamin ve mineraller nelerdir?

Saç İçin Kullanılan Vitaminler

Saç dökülmesi ve saçlardaki zayıflığın yaygın bir nedeni, temel vitamin ve minerallerdeki eksikliktir. Bunun için, öncelikle doktorunuza danışarak ve gerekli testleri yaptırarak, aşağıdaki vitamin ve minerallerin eksik olup olmadığını öğrenmelisiniz. Saç sağlığı ve saç kalitesini arttırmak için kullanabileceğiniz vitamin takviyelerinden en önemlilerinden bazıları şöyledir:

  • Biotin

Biotin, B8 vitamini olarak da bilinmektedir ve saç sağlığındaki en önemli vitaminlerden biridir. Saçlarınızın sağlığını korumak ve kalitesini arttırmak için, aynı zamanda keratin üretimine katkıda bulunduğu için, biotin takviyesi kullanılabilir. Besinler yoluyla almak isterseniz; ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişleri, soya ürünlerini, yumurta ve sütü tercih edebilirsiniz.

  • Folik Asit

B grubu vitaminlerden B11 vitamini olan folik asit, doku gelişimi ve hücre gelişimi için hayati bir öneme sahiptir. Saçların sağlığını korumak ve daha hızlı uzamalarını sağlamak için oldukça önemlidir. Folik asit, ayrıca besin maddelerinin kafa derisine daha hızlı ulaşmasını sağlamak için kan dolaşımını arttırmada da etkilidir. Saç dökülmesi ya da saç sağlığını korumak için folik asit takviyesi alabileceğiniz gibi; lahana, brokoli, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler ile besin yoluyla da alabilirsiniz.

  • Selenyum

Saç sağlığının korunmasında önemli rol oynayan minerallerin başında gelen selenyum, daha kırılgan saçlara neden olabilir. Ayrıca, besin eksikliğine bağlı saç dökülmesi problemlerinin nedenleri arasında da gösterilmektedir. Selenyum; bazı balıklar, midye gibi kabuklu deniz ürünleri ve Brezilya fıstığı gibi bazı besinlerde bulunsa da, saç problemlerine karşı besin takviyesi almak daha doğru olabilir.

  • Çinko

Çinko da saç problemlerinde önemli rol oynayan bir mineraldir. Çinko, keratin oluşumunda da önemli bir rol oynamaktadır. Saçların büyüme döngüsünün sağlıklı olabilmesi için, vücuttaki çinko miktarının yeterli olması önemlidir. Ayçiçeği tohumu, esmer ekmek, fasulye ve nohut gibi baklagiller ve et ürünleri, çinko içermektedir. Saç dökülmesine karşı, dilerseniz çinko içeren bir besin takviyesi de kullanabilirsiniz.

  • Demir

Demir, vücutta pek çok işleyişte önemli bir rol oynamaktadır ve eksikliğinde, saç dökülmesi problemi ile karşılaşılabilir. Kabak çekirdeği, yosun, et ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gibi pek çok besin demir içermektedir. Yeterli ve dengeli bir beslenme programı ile vücutta demir eksikliği bulunması oldukça zordur.

Saç Sağlığı İçin Önemli Diğer Vitamin ve Mineraller

Saç sağlığını korumak için, yukarıdaki vitamin ve minerallere ek olarak, E ve C vitaminleri de oldukça değerlidir. Kolajenin oluşumu ve korunması için değerli bir vitamin olan C vitamini, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda, demir emilimini arttırmak için de önemlidir. Saç derisindeki kan akışını uyararak saç büyüme döngüsünün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlayan E vitamini de saç sağlığı açısından oldukça değerli bir vitamindir.

Sağlıklı Saçlar İçin Vitaminler

Saç Sağlığını Korumak İçin Beslenme

Beslenme, genel vücut sağlığı açısından olduğu kadar, cilt ve saç sağlığı için de önemlidir. Meyve ve sebzeler yönünden zengin ve dengeli bir beslenme programı, gerekirse bir multi vitamin takviyesi ile desteklenerek, saç sağlığı açısından oldukça faydalı olabilir. Ancak, vitamin ve minerallerin doğru dozlarda alınması gerektiği de unutulmamalıdır. Saç sağlığını korumak, saç dökülmesi gibi problemler için en etkili çözüm, saçlar için özel olarak formüle edilmiş besin takviyelerini tercih etmek olacaktır. Saçlarınızda çok fazla dökülme sonucu seyrekleşme varsa ve ekim yaptırmayı düşünüyorsanız eğer Antalya Saç Ekimi Merkezi olarak diğer sayfalarımızda bulunan FUE Saç Ekimi tekniği hizmetini okuyabilirsiniz.  

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.