Erkekler ve Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Stres ve Depresyon Döneminde Saç Dökülmesi

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi, pek çok farklı insanda çok çeşitli etmenlere bağlı olarak görülebilir. Antalya Saç Ekimi merkezimize gelen hastalarda; hızlı kilo kaybı, ilerleyen yaş, genetik faktörler, yetersiz beslenme, stres ve depresyon gibi pek çok faktöre bağlı olarak saç dökülmesi problemi yaşandığı görülmektedir. Saç ekimi yaptırmaya karar verdiyseniz, tedavi öncesinde saç dökülmesine neden olan faktörün belirlenmesi ve tedavi edilerek sürecin daha olumlu şekilde atlatılması önemlidir.

 

Stresli bir dönemden geçiyorsanız ya da depresyon tedavisi görüyorsanız, saç uzama döngünüz bundan olumsuz etkilenebilir ve zaman içinde saç dökülmesi problemi ile karşılaşabilirsiniz. Peki, bunu önlemek için ne yapmalısınız? Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir? Depresyon tedavisi görürken saç ekimi yaptırılabilir mi? Depresyon, stres ve saç dökülmesi arasındaki ilişki ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz…

Stres Saçları Döker Mi?

Stresin, vücuttaki tüm işleyişi olumsuz etkilediği bilinen bir gerçek. Pek çok rahatsızlığın nedenleri arasında, stres faktörü ilk sıralarda gösterilirken, stresin saç dökülmesine neden olması da şaşırtıcı değil. Dolayısıyla, “stres saçları döker mi?” sorusunun yanıtı açık bir şekilde evet olacaktır. Stres, gerek vücutta gerek hormonal dengesizliklere neden olması hem de saç dökülmesinin diğer bazı nedenlerine etkileyebileceğinden, saç uzama döngüsünü olumsuz etkileyebilir ve saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Saç Ekimindeki Gelişmeler

Tarihte, uzun bir süre boyunca saç dökülmesindeki mevcut tek tedavi seçeneği peruklardı. Son yıllarda, saç ekimi uygulamaları daha çok tercih edilse de, doğru uygulanmadığında saç ekimi de doğal olmayan bir görüntü ile karşılaşmanıza neden olabilir. Ancak, son teknolojik gelişmeler ile birlikte, saç ekimi sonrasında doğal görünüm elde etmek mümkün. Modern teknolojik cerrahi yöntemler ile, yara izi olmadan ve günlük hayatınıza kolayca dönebileceğiniz şekilde saç ekimi yaptırabilirsiniz.

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Stresli bir dönemden geçiyorsanız ya da depresyon tedavisi görüyorsanız, yukarıda da söylediğimiz gibi saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bazen saç dökülmesi geçici olabilir ve kısa süre içinde yeni saçlar çıkmaya başlayabilir. Bazen de, strese bağlı saç dökülmelerinde de saç ekimi gerekebilir. Kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi gibi uygulamalar da yine strese bağlı saç dökülmesinde tercih edilebilen uygulamalardır. Peki, Saç Ekimi yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli?

stres ve saç dökülmesi

Öncelikle, en teknolojik saç ekimi uygulamalarının bile saç dökülmesinin ilerlemesi sürecini durduramadığını bilmelisiniz. Bu nedenle, saç ekimini saçlarınız dökülmeyi bıraktıktan ya da yavaşlattıktan sonra tercih ederseniz, elde edeceğiniz sonuçlar da daha etkili ve kalıcı olacaktır. Bir diğer konu başlığımız olan Saç Dökülmesi sayfamızı okuyarak inceleyebilirsiniz.

 

 

Sizi Arayalım
Ücretsiz Saç Danışmanlığı
Sizi Arayalım
Saç Danışmanlığı
Mesaj Bırakın

İletişim
Antalyadaki saç ekimleri hızlı destek için tıklayınız.